Race walk Australia - Walking races in Australia / Information for Australian athletes
Search |
Email Password

  HOME
  START OFF
  HALL OF FAME 

  RESULTS
  EVENTS
  RANKINGS

  ATHLETES
  CLUBS 
  RECORDS 
  DOCUMENTS
  LINKS 
  CONTACT US 

  NEWSLETTERS 

Event Results

  Date:    5 October 2019      View all races for this date    Re-order by age grade
  Distance:    3km
  Race:    AV Shield Round 1, Nunawading - 3000m Walk  
  Location:    Bill Sewart Athletics Track, Nunawading, VIC


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time    Points   Speed 

  F   1     Rebecca Henderson   U20W   83.17%     MEN     00:14:13.9       987   12.661 km/h
  F   2     Tracy Feiner   W40   82.11%     KNA     00:15:01.4       918   11.987 km/h
  F   3     Charlotte Hay   U17W   77.59%     KNA     00:15:49.1       853   11.380 km/h
  F   4     Sandra Geisler   W40   75.82%     RWD     00:16:08.7       829   11.157 km/h
  F   5     Grace Young   U17W   74.67%     COL     00:16:26.6       805   10.953 km/h
  F   6     Wendy Muldoon   W45   77.44%     ANW     00:16:43.5       783   10.768 km/h
  F   7     Grace Louey   U17W   71.62%     KNA     00:17:08.5       750   10.506 km/h
  F   8     Rebekah Powierski   U18W   69.32%     ANW     00:17:16.5       740   10.425 km/h
  F   9     Dee Holohan   W50   75.10%     SAN     00:18:10.9       674   9.908 km/h
  F   10     Heather Carr   W70   86.12%     GHY     00:18:20.7       663   9.818 km/h
  F   11     Laura McLennan   W40   63.46%     DAC     00:19:35.6       577   9.191 km/h
  F   12     Alannah Dingli   U17W   59.65%     SAN     00:20:19.5       530   8.860 km/h
  F   13     Gwen Steed   W75   81.21%     GHY     00:20:48.6       499   8.654 km/h
  F   14     Janice Marston   W50   58.47%     WAM     00:23:07.6       367   7.787 km/h
  F   15     Debbie Voogd   W50   56.61%     RWD     00:24:06.0       316   7.469 km/h

  M   1     Kyle Swan   U23M   86.29%     ANW     00:12:39.2       847   14.229 km/h
  M   2     Corey Dickson   U18M   86.47%     KNA     00:13:06.7       775   13.740 km/h
  M   3     Nikola Mandic   U17M   83.84%     CCA     00:13:42.2       681   13.139 km/h
  M   4     Mark Blackwood   M40   84.09%     KNA     00:13:45.3       674   13.091 km/h
  M   5     Will Thompson   U18M   80.79%     MPA     00:14:13.3       607   12.661 km/h
  M   6     Angus Hay   U17M   71.49%     KNA     00:16:20.3       349   11.020 km/h
  M   7     Simon Evans   M55   77.53%     BOH     00:16:23.7       346   10.987 km/h
  M   8     Andrew Jamieson   M70   90.32%     OSC     00:16:36.9       323   10.843 km/h
  M   9     Geromi Tucker   U17M   61.81%     RWD     00:18:35.0       153   9.686 km/h
  M   10     Ralph Bennett   M75   84.77%     GHY     00:18:41.4       146   9.634 km/h
  M   11     Ross Reid   M65   68.20%     COL     00:19:51.1       77   9.068 km/h
  M   12     Rupert Van Dongen   M45   59.67%     MEN     00:19:51.6       77   9.068 km/h
  M   13     Adam McCann   M40   56.26%     ANW     00:20:43.9       41   8.689 km/h
  M   14     Anthony Doran   M65   66.87%     GHY     00:20:45.8       39   8.675 km/h
  M   15     Geoff Barrow   M70   69.14%     MEN     00:20:51.8       36   8.633 km/h

  M   DQ     Albin Hess   M55   VIC-MA        
  M   DQ     Ian Handasyde   M55   OSC        
  F   DNF     Merilyn Thompson   W50   CCA