Race walk Australia - Walking races in Australia / Information for Australian athletes
Search |
Email Password

  HOME
  START OFF
  HALL OF FAME 

  RESULTS
  EVENTS
  RANKINGS

  ATHLETES
  CLUBS 
  RECORDS 
  DOCUMENTS
  LINKS 
  CONTACT US 

  NEWSLETTERS 

Event Results

  Date:    19 January 2019      View all races for this date    Re-order by age grade
  Distance:    2km
  Race:    AV Shield Round 10, Doncaster - 2000m Walk  
  Location:    Tom Kelly Athletics Track, Doncaster, VIC


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time     Speed 

  F   1     Sandra Geisler   W40       RWD     00:10:47.3        11.128 km/h
  F   2     Brianna Briet   U15W       CCA     00:11:30.4        10.435 km/h
  F   3     Kylie Irshad   W45       MPA     00:11:43.1        10.242 km/h
  F   4     Kerryn Walshe   W55       KSB     00:11:46.3        10.198 km/h
  F   5     Heather Carr   W65       GHY     00:12:13.5        9.823 km/h
  F   6     Laura McLennan   W40       DAC     00:12:25.9        9.664 km/h
  F   7     Dee Holohan   W50       SAN     00:12:53.9        9.314 km/h
  F   8     Claire Noonan   U15W       COL     00:13:21.9        8.989 km/h
  F   9     Alannah Upson   U13W       MPA     00:13:28.1        8.911 km/h
  F   10     Janice Hodgart   W55       WES     00:13:49.7        8.685 km/h
  F   11     Gwen Steed   W75       GHY     00:14:04.7        8.531 km/h
  F   12     Jenny-Rose Szuhai-Andrews   W50       BWK     00:15:36.8        7.692 km/h
  F   13     Sandra Howorth   W55       GHY     00:15:59.8        7.508 km/h
  F   14     Donna Campbell   W45       PTN     00:16:39.1        7.207 km/h
  F   15     Tess Rickard   SW       BWK     00:17:01.4        7.052 km/h
  F   16     Glenys Schubert   W55       DIV     00:18:24.3        6.522 km/h
  F   17     Lauren Healy         ESS     00:22:25.2        5.353 km/h

  M   1     Mark Blackwood   M40       KNA     00:08:30.1        14.118 km/h
  M   2     Pramesh Prasad   M40       COL     00:09:11.0        13.067 km/h
  M   3     Heath Beveridge   U16M       WES     00:09:47.7        12.266 km/h
  M   4     Angus Hay   U16M       KNA     00:11:11.4        10.730 km/h
  M   5     Marcus Wakim   U14M       COL     00:11:17.4        10.635 km/h
  M   6     Liam McLennan   U14M       DAC     00:11:17.9        10.635 km/h
  M   7     Mark Donahoo   M60       ESS     00:11:37.0        10.330 km/h
  M   8     Hamish Beaumont   M40       MUU     00:11:39.3        10.300 km/h
  M   9     Phillip Dunstone   M50       WES     00:11:55.5        10.070 km/h
  M   10     Grant Murfett   M50       VIC-MA     00:12:01.6        9.986 km/h
  M   11     Nikita Djordjevic   U14M       MEN     00:12:05.7        9.931 km/h
  M   12     Paul Kennedy   M60       KSB     00:12:12.1        9.836 km/h
  M   13     Rupert Van Dongen   M40       MEN     00:12:31.6        9.587 km/h
  M   14     Duncan Knox   M55       ESS     00:13:03.8        9.195 km/h
  M   15     Campbell McLennan         DAC     00:13:11.5        9.102 km/h
  M   16     Russ Dickenson   M70       VIC-MA     00:13:39.9        8.791 km/h
  M   17     Bob Gardiner   M80       COL     00:13:44.7        8.738 km/h
  M   18     Geoff Barrow   M70       MEN     00:13:46.1        8.717 km/h
  M   19     Anthony Doran   M65       GHY     00:13:52.8        8.654 km/h
  M   20     Stephen Murphy   M55       ESS     00:14:08.1        8.491 km/h
  M   22     Timothy Thomas   M50       MUU     00:17:46.1        6.754 km/h
  M   23     Ian Rickard   M60       BWK     00:19:00.2        6.316 km/h

  M   DNF     David Sommers   M60   ANW