Race walk Australia - Walking races in Australia / Information for Australian athletes
Search |
Email Password

  HOME
  START OFF
  HALL OF FAME 

  RESULTS
  EVENTS
  RANKINGS

  ATHLETES
  CLUBS 
  RECORDS 
  DOCUMENTS
  LINKS 
  CONTACT US 

  NEWSLETTERS 

Event Results

  Date:    10 January 2015      View all races for this date    Re-order by age grade
  Distance:    2km
  Race:    AV Shield Round 9 - White Zone vs Yellow Zone - 2000m  
  Location:    East Burwood, VIC


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time     Speed 

  F   1     Sandra Geisler   W35       RWD     00:10:46.53        11.146 km/h
  F   2     Chelsea Dyer   U23W       BOH     00:10:59.69        10.926 km/h
  F   3     Caitlin Campbell   U23W       ESS     00:11:19.23        10.604 km/h
  F   4     Zoe Schwerkolt   U17W       BOH     00:11:35.36        10.360 km/h
  F   5     Robyn Shaw   W50       WES     00:11:59.01        10.014 km/h
  F   6     Julia Irons   U17W       KSB     00:12:06.87        9.917 km/h
  F   7     Carolyn Rosenbrock   W50       ANW     00:12:14.17        9.809 km/h
  F   8     Rebecca Campbell   U18W       ESS     00:12:38.00        9.499 km/h
  F   9     Lee Taylor   U14W       YRA     00:12:38.82        9.499 km/h
  F   10     Madeleine Feain   U17W       KSB     00:12:55.64        9.290 km/h
  F   11     Natalie Laurie   SW       ANW     00:13:25.21        8.944 km/h
  F   12     Jennifer Mendes   U15W       ESS     00:13:57.02        8.602 km/h
  F   13     Janice Hodgart   W50       WES     00:14:19.90        8.382 km/h
  F   14     Elaine Irons   U15W       KSB     00:14:28.15        8.295 km/h
  F   15     Nicole Gunn   W35       KSB     00:14:40.79        8.182 km/h
  F   16     Kelly Spiteri   W40       COB     00:14:49.91        8.099 km/h
  F   17     Roslyn Ireland   SW       BWK     00:15:02.69        7.982 km/h
  F   18     Elizabeth McIntosh   W40       COB     00:15:29.19        7.750 km/h
  F   19     Brenda Cashin   W50       WES     00:16:14.85        7.392 km/h
  F   20     Olive Ireland   W50       BWK     00:16:47.97        7.150 km/h
  F   21     Heather Lamb   W50       BWK     00:16:51.60        7.122 km/h
  F   22     Katharin Scarlett   SW       MUU     00:17:14.36        6.963 km/h
  F   23     Tess Rickard   U23W       BWK     00:17:27.17        6.877 km/h

  M   1     James Christmass   M45       COR     00:09:21.29        12.834 km/h
  M   2     Mark Donahoo   M55       ESS     00:09:28.34        12.676 km/h
  M   3     Andrew Jamieson   M65       OSC     00:09:29.73        12.654 km/h
  M   4     Lucas Taylor   U20M       YRA     00:09:36.59        12.500 km/h
  M   5     Simon Evans   M50       BOH     00:10:27.71        11.483 km/h
  M   6     Gerard Feain   M50       KSB     00:10:51.19        11.060 km/h
  M   7     Bill Dyer   M50       BOH     00:11:12.59        10.714 km/h
  M   8     Lachlan Feain   U16M       KSB     00:11:16.03        10.651 km/h
  M   9     Duncan Knox   M55       ESS     00:11:26.78        10.496 km/h
  M   10     Matthew Irons   SM       MUU     00:11:31.99        10.420 km/h
  M   11     Graeme Olden   M50       BOH     00:11:37.05        10.330 km/h
  M   12     Clyde Riddoch   M60       AWA     00:11:56.63        10.056 km/h
  M   13     Camden Hewitson   U14M       YRA     00:13:58.39        8.592 km/h
  M   14     Gerry Sofianis   M65       STK     00:14:26.36        8.314 km/h
  M   15     Mark Ireland   SM       BWK     00:15:06.37        7.947 km/h
  M   16     Christian Knox   U13M       ESS     00:17:10.28        6.990 km/h
  M   17     Hamish Beaumont   M35       MUU     00:17:15.47        6.957 km/h
  M   18     Ian Rickard   M55       BWK     00:17:58.84        6.679 km/h

  M   DQ     Jake Holstein   U17M   KSB        
  M   DQ     Stephen Williams   M55   MAL