Race walk Australia - Walking races in Australia / Information for Australian athletes
Search |
Email Password

  HOME
  START OFF
  HALL OF FAME 

  RESULTS
  EVENTS
  RANKINGS

  ATHLETES
  CLUBS 
  RECORDS 
  DOCUMENTS
  LINKS 
  CONTACT US 

  NEWSLETTERS 

Event Results

  Date:    17 November 2012      View all races for this date    Re-order by age grade
  Distance:    2km
  Race:    Athletics Victoria Shield - East Zone - 2000m Walk  
  Location:    Reischiecks Reserve, Doncaster


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time     Speed 

  F   1     Jasmine Irshad   U16W       SCA     00:09:22.6        12.811 km/h
  F   2     Michelle Laufer   W40       COL     00:09:37.3        12.478 km/h
  F   3     Sandra Geisler   SW       RWD     10:00:00.9        0.200 km/h
  F   4     Lauren Collis   U15W       DIV     10:30:00.2        0.190 km/h
  F   5     Natalie Laurie   U23W       ANW     11:00:00.2        0.182 km/h
  F   6     Emilie Garside   U18W       CDN     12:20:00.2        0.162 km/h
  F   7     Lee Taylor   U13W       YRA     12:50:00.7        0.156 km/h
  F   8     Emily Noonan   U13W       COL     12:53:00.8        0.155 km/h
  F   9     Kirsten Walburg   U14W       DAC     14:05:00.1        0.142 km/h
  F   10     Tamara Lane   SW       DAC     14:15:00.2        0.140 km/h
  F   11     Charlotte Bassett   U15W       DAC     14:36:00.6        0.137 km/h
  F   12     Mikaela Lane   U20W       DAC     15:05:00.2        0.133 km/h
  F   13     Clare Garganis   W40       COL     15:13:00.7        0.131 km/h
  F   14     Kiandra Lane   U18W       DAC     16:01:00.7        0.125 km/h
  F   15     Natasha Lane   U23W       DAC     16:02:00.0        0.125 km/h

  M   1     Jason Kozica   SM       STK     00:08:47.7        13.662 km/h
  M   2     Emmet Brasier   U15M       DIV     00:08:50.3        13.585 km/h
  M   3     Adam Garganis   U16M       COL     00:08:54.3        13.483 km/h
  M   4     Lucas Taylor   U17M       YRA     00:09:19.5        12.880 km/h
  M   5     Simon Evans   M50       BOH     00:09:27.7        12.698 km/h
  M   6     Cooper Owen   U15M       DIV     00:10:15.3        11.707 km/h
  M   7     Ross Reid   M55       COL     00:10:25.3        11.520 km/h
  M   8     Bernie Keirl   M45       DIV     00:10:31.0        11.410 km/h
  M   9     David Smyth   M40       COL     00:10:49.7        11.094 km/h
  M   10     Bob Gardiner   M75       COL     00:11:34.8        10.375 km/h
  M   11     Hugh Collis   U13M       VRWC     00:11:45.8        10.213 km/h
  M   12     Clarrie Jack   M65       RIC     00:11:48.3        10.169 km/h
  M   13     Adrian Patti   SM       DAC     00:12:05.9        9.931 km/h
  M   14     Patrick Clarke   M40       DIV     00:12:09.6        9.877 km/h
  M   15     Chris Worsnop   M55       OLX     00:12:21.2        9.717 km/h
  M   16     Graeme Olden   M45       BOH     00:12:25.2        9.664 km/h
  M   17     Geza Benke   M55       OLM     00:12:29.7        9.613 km/h
  M   18     David Best   M45       COL     00:12:31.8        9.587 km/h
  M   19     Blake Dobay   U14M       ANW     00:13:26.0        8.933 km/h
  M   20     Braydon Turner   U16M       DIV     00:13:54.4        8.633 km/h
  M   21     Thomas Iacono   SM       COL     00:14:14.1        8.431 km/h
  M   22     Campbell McKay   M40       OLX     00:15:26.2        7.775 km/h
  M   23     David Martini   M35       OLX     00:15:31.5        7.734 km/h
  M   24     Aidan Jackson   U18M       OLX     00:15:53.8        7.555 km/h
  M   25     Matthew Clarke   U18M       OLX     00:15:54.0        7.547 km/h
  M   26     Nicholas Seymour   U20M       OLX     00:15:55.0        7.539 km/h
  M   27     Brian OCallaghan   M70       RIC     00:17:07.5        7.011 km/h