Race walk Australia - Walking races in Australia / Information for Australian athletes
Search |
Email Password

  HOME
  START OFF
  HALL OF FAME 

  RESULTS
  EVENTS
  RANKINGS

  ATHLETES
  CLUBS 
  RECORDS 
  DOCUMENTS
  LINKS 
  CONTACT US 

  NEWSLETTERS 

Event Results

  Date:    27 October 2012      View all races for this date    Re-order by age grade
  Distance:    2km
  Race:    Athletics Victoria Shield - East Zone - 2000m Walk  
  Location:    Hagenauer Reserve, Box Hill, Victoria


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time     Speed 

  F   1     Michelle Laufer   W40       COL     00:09:41.8        12.392 km/h
  F   2     Sandra Geisler   SW       RWD     00:10:04.2        11.921 km/h
  F   3     Chelsea Dyer   U20W       BOH     00:12:08.3        9.890 km/h
  F   4     Emilie Garside   U18W       CDN     00:12:29.4        9.613 km/h
  F   5     Natalie Laurie   U23W       ANW     00:12:41.9        9.461 km/h
  F   6     Kerryn Walshe   W50       DIV     00:12:54.0        9.302 km/h
  F   7     Eliza Clarke   U13W       DIV     00:12:55.8        9.290 km/h
  F   8     Lee Taylor   U13W       YRA     00:13:10.0        9.114 km/h
  F   9     Pia Hunter   W45       BOH     00:13:59.4        8.582 km/h
  F   10     Clare Garganis   W40       COL     00:14:55.7        8.045 km/h
  F   11     Kirsty Page   W45       COL     00:15:45.0        7.619 km/h
  F   12     Amanda Harper   W40       BOH     00:15:50.1        7.579 km/h

  M   1     Nathan Brill   U17M       BOH     00:07:52.5        15.254 km/h
  M   2     Bradley Simpson   U20M       KNA     00:08:43.2        13.767 km/h
  M   3     Adam Garganis   U16M       COL     00:09:09.2        13.115 km/h
  M   4     Andrew Jamieson   M65       OSC     00:09:10.4        13.091 km/h
  M   5     Lucas Taylor   U17M       YRA     00:09:12.3        13.043 km/h
  M   6     Simon Evans   M50       BOH     00:09:18.6        12.903 km/h
  M   7     Frank Bertei   M45       ANW     00:10:20.9        11.613 km/h
  M   8     Bill Dyer   M50       BOH     00:10:43.6        11.198 km/h
  M   9     Bernie Keirl   M45       DIV     00:11:00.3        10.909 km/h
  M   10     Anthony Neale   U15M       COL     00:11:02.3        10.876 km/h
  M   11     Adrian Patti   SM       DAC     00:11:20.9        10.588 km/h
  M   12     Russ Dickenson   M65       SCA     00:11:22.9        10.557 km/h
  M   13     Bob Gardiner   M75       COL     00:11:34.9        10.375 km/h
  M   14     Clarrie Jack   M65       RIC     00:11:53.2        10.098 km/h
  M   15     Chris Worsnop   M55       OLX     00:12:09.7        9.877 km/h
  M   16     Geza Benke   M55       OLM     00:12:10.5        9.863 km/h
  M   17     Robert Walsh   U20M       ANW     00:12:31.0        9.587 km/h
  M   18     Jacob Wright   U20M       ANW     00:12:42.1        9.449 km/h
  M   19     David Best   M45       COL     00:12:43.4        9.436 km/h
  M   20     Nicholas Finch   U23M       DAC     00:13:18.0        9.023 km/h
  M   21     Patrick Clarke   M40       DIV     00:13:31.0        8.878 km/h
  M   22     Graeme Olden   M45       BOH     00:13:39.4        8.791 km/h
  M   23     Adam McCann   M35       ANW     00:15:57.3        7.524 km/h
  M   24     Greg Luck         DIV     00:15:58.0        7.516 km/h

  M   DQ     Brian OCallaghan   M70   RIC        
  M   DQ     Thomas Iacono   SM   COL        
  F   DNF     Josie Aitken     RIC