Race walk Australia - Walking races in Australia / Information for Australian athletes
Search |
Email Password

  HOME
  START OFF
  HALL OF FAME 

  RESULTS
  EVENTS
  RANKINGS

  ATHLETES
  CLUBS 
  RECORDS 
  DOCUMENTS
  LINKS 
  CONTACT US 

  NEWSLETTERS 

Event Results

  Date:    25 January 2011      View all races for this date    Re-order by age grade
  Distance:    2km
  Race:    AV Shield Round 7 South East Region - 2000m  
  Location:    Knox Athletic Track, Scoresby, Victoria

This was a rescheduled meeting from December when it was washed out.


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time     Speed 

  F   1     Amy Burren   U17W       MAL     00:09:20.9        12.857 km/h
  F   2     Kylie Irshad   W35       VIC-MA     00:09:34.9        12.544 km/h
  F   3     Stephanie George   U15W       CDN     00:09:43.7        12.350 km/h
  F   4     Jemima Montag   U14W       MAC     00:09:43.9        12.350 km/h
  F   5     Tamara Attard   U23W       KNA     00:10:26.1        11.502 km/h
  F   6     Jasmine Irshad   U15W       KNA     00:10:27.2        11.483 km/h
  F   7     Emily Hamilton   U14W       KNA     00:10:38.7        11.285 km/h
  F   8     Lauren Stadus   U15W       KNA     00:10:42.8        11.215 km/h
  F   9     Bianca Attard   U16W       KNA     00:11:05.8        10.827 km/h
  F   10     Paige De Lisen   U14W       VRWC     00:11:12.0        10.714 km/h
  F   11     Donna-Marie Elms   W45       ESS     00:11:31.8        10.420 km/h
  F   12     Rachael Guy   U13W       CCA     00:11:40.9        10.286 km/h
  F   13     Jade Sanders   U14W       CCA     00:11:42.2        10.256 km/h
  F   14     Hayley Brown   U13W       VRWC     00:11:57.6        10.042 km/h
  F   15     Rebecca Guy   U15W       CCA     00:12:09.6        9.877 km/h
  F   16     Gwen Steed   W65       VIC-MA     00:12:21.4        9.717 km/h
  F   17     Michaela Attard   U18W       KNA     00:13:03.0        9.195 km/h
  F   18     Jan Morrey   W70       OAK     00:13:16.2        9.045 km/h
  F   19     Celia Johnson   W60       VIC-MA     00:13:30.4        8.889 km/h

  M   1     Bradley Simpson   U18M       KNA     00:08:52.2        13.534 km/h
  M   2     Matthew Felton   U17M       KNA     00:09:10.8        13.091 km/h
  M   3     Aaron Tam   U17M       KNA     00:09:40.7        12.414 km/h
  M   4     Lucas Taylor   U15M       KNA     00:09:47.3        12.266 km/h
  M   5     Ralph Bennett   M65       VRWC     00:11:03.4        10.860 km/h
  M   6     Reese Walmsley   U14M       KNA     00:11:13.8        10.698 km/h
  M   7     Alan Lucas   M60       VIC-MA     00:11:14.6        10.682 km/h
  M   8     Kym Osmand   SM       OAK     00:11:50.8        10.141 km/h
  M   9     Anthony Doran   M55       GHY     00:11:58.4        10.028 km/h
  M   10     Geoff Barrow   M60       MEN     00:12:26.0        9.651 km/h
  M   12     John Morrison   M70       SAN     00:13:19.3        9.011 km/h
  M   13     Philip Hutton   M60       GHY     00:13:28.4        8.911 km/h
  M   14     John Zeleznikow   M60       GHY     00:20:32.8        5.844 km/h

  M   DQ     Gerry Sofianis   M60   STK        
  M   DQ     Jason Elms   U23M   ESS        
  M   DQ     Lawrence Woodman   M55   GHY        
  M   DNF     Joel De Pasquale   SM   KNA