Race walk Australia - Walking races in Australia / Information for Australian athletes
Search |
Email Password

  HOME
  START OFF
  HALL OF FAME 

  RESULTS
  EVENTS
  RANKINGS

  ATHLETES
  CLUBS 
  RECORDS 
  DOCUMENTS
  LINKS 
  CONTACT US 

  NEWSLETTERS 

Event Results

  Date:    9 February 2020      View all races for this date    Re-order by age grade
  Distance:    20km
  Race:    Oceania and Australian 20km Championships  
  Location:    North Adelaide Parklands, Adelaide, SA


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time    Points   Speed 

  F   1     Jemima Montag   U23W   90.75%     VIC     01:33:15       1143   12.869 km/h
  F   2     Katie Hayward   U23W   90.03%     ACT     01:34:00       1135   12.766 km/h
  F   3     Beki Smith   SW   88.99%     ACT     01:35:06       1123   12.618 km/h
  F   4     Alana Barber   SW   88.28%     WORLD NZL     01:35:52       1115   12.517 km/h
  F   5     Simone McInnes   SW   86.77%     VIC     01:37:32       1097   12.303 km/h
  F   6     Brigita Virbalyte-Simsiene   W35   86.68%     WORLD LTU     01:37:40       1095   12.287 km/h
  F   7     Rachel Tallent   SW   84.35%     VIC     01:40:20       1066   11.960 km/h
  F   8     Rachelle De Orbeta   U23W   82.12%     WORLD PUR     01:43:03       1038   11.645 km/h
  F   9     Anna Cross   U23W   74.77%     SA     01:53:11       934   10.602 km/h
  F   10     Laura Langley   W   73.21%     WORLD NZL     01:55:36       909   10.381 km/h
  F   11     Courtney Ruske   SW   71.47%     WORLD NZL     01:58:25       882   10.134 km/h
  F   12     Sau Man Ng   W35   70.02%     WORLD HKG     02:04:37       823   9.630 km/h

  M   1     Perseus Karlstrom   SM   93.47%     WORLD SWE     01:21:57       1158   14.643 km/h
  M   2     Evan Dunfee   SM   92.81%     WORLD CAN     01:22:32       1147   14.540 km/h
  M   3     Dane Bird-Smith   SM   92.27%     QLD     01:23:01       1137   14.455 km/h
  M   4     Marius Ziukas   SM   92.17%     WORLD LTU     01:23:06       1136   14.440 km/h
  M   5     Rhydian Cowley   SM   90.47%     VIC     01:24:40       1105   14.173 km/h
  M   6     Kyle Swan   U23M   88.42%     VIC     01:27:41       1048   13.686 km/h
  M   7     Quentin Rew   M35   87.35%     WORLD NZL     01:28:18       1037   13.590 km/h
  M   8     Tyler Jones   U23M   86.61%     NSW     01:28:26       1035   13.570 km/h
  M   9     Carl Gibbons   SM   84.70%     NSW     01:30:26       998   13.269 km/h
  M   10     Carlos Mercenario   U23M   86.59%     WORLD MEX     01:30:38       994   13.240 km/h
  M   11     Toru Yamamoto   SM   84.48%     WORLD JPN     01:30:40       994   13.235 km/h
  M   12     Tadas Suskevicius   SM   81.63%     WORLD LTU     01:33:50       937   12.789 km/h
  M   13     Jason Kozica   SM   79.83%     VIC     01:35:57       900   12.507 km/h
  M   14     Remo Karlstrom   SM   79.21%     WORLD SWE     01:36:42       887   12.410 km/h
  M   15     Adam Garganis   M   78.55%     VIC     01:37:31       873   12.306 km/h
  M   16     Chun Hung Tse     77.74%     WORLD HKG     01:38:32       855   12.179 km/h
  M   17     Dylan Richardson   U23M   79.49%     NSW     01:38:44       852   12.154 km/h
  M   18     Tim Fraser   U23M   77.71%     ACT     01:40:59       815   11.883 km/h
  M   19     Alix Harlington   U23M   71.86%     SA     01:47:53       705   11.123 km/h
  M   20     Bradley Mann   U23M   67.38%     WA     01:53:41       619   10.556 km/h

  F   DNF     Rozie Robinson   SW   WORLD NZL        
  F   DNF     Kelly Ruddick   W45   VIC